لیسانس در کانادا موضوع مقاله امروز ماست. همان طور که می دانید دانشگاه های کشور کانادا از بهترین و استاندارد ترین دانشگاه های دنیا هستند. کانادا بیش از نود دانشگاه دارد که مدرک اتخاذ شده از این دانشگاه ها در تمام دانشگاه های مطرح دنیا معتبر است. برای ورود به دوره ی کارشناسی بیش از دویست رشته ی تحصیلی دارند و دانش آموزان پس از گذراندن دوازده سال تحصیل در مدرسه می توانند برای ورود به دانشگاه یکی از این رشته ها را انتخاب کنند. البته در کبک دانش آموزان پس از سال یازدهم نیز می توانند به دانشگاه وارد شوند. دوره ی لیسانس چهار سال به طول می انجامد و معمولا هر سال تحصیلی به دو ترم تقسیم می شود (در رشته های مختلف می تواند متفاوت باشد.) دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس را دارند باید واجد شرایطی باشند که ما در این مقاله به طور مفصل برای شما شرح می دهیم.

پیش نیاز های تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا:

دانشجویان خارجی که قصد ورود به دانشگاه های کانادا در مقطع لیسانس را دارند باید مدرک پیش دانشگاهی خود را به همراه داشته و معدل دیپلم و پیش دانشگاهی آن ها بالای 14 باشد. همچنین داشتن مدرک زبان و تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی از جمله الزامات ورود به کشور کانادا است. بنابراین متقاضیان باید حداقل مدرک آیلتس 6.5 و یا تافل 80 را برای ورود به این دانشگاه ها داشته باشند. اما فراموش نکنید که معدل و نمرات زبان می تواند در دانشگاه های مختلف متفاوت باشد پس اگر دانشگاه خاصی را مد نظر دارید حتما به وبسایت آن مراجعه کرده و شرایط پذیرش را به طور کامل مطالعه کنید. دانشگاه مک گیل˓ تورنتو و بریتیش کلمبیا در صدر بهترین دانشگاه های کانادا هستند. اگر خواهان بورس تحصیلی کانادا باشید باید تمام نمرات شما بالا باشد پس به این موارد توجه کنید.

چرا دوره ی لیسانس را در دانشگاه های کانادا بگذرانیم؟

دلایل زیادی وجود دارد که دوره ی لیسانس خود را در کانادا بگذرانید که به برخی از آن ها اشاره می کنیم. دانشگاه های کانادا این امکان را به دانشجویان می دهد تا به راحتی برنامه های خود را در کارشناسی تغییر داده و حتی در دوره لیسانس دو رشته را همزمان بخوانند. دانشگاه های کانادا با ارائه ی آموزش در سطح عالی و مدرک معتبر در تمام نقاط دنیا و همچنین تنوع زیاد رشته های تحصیلی گزینه ی بسیار خوبی برای تحصیل است. شما علاوه بر تحصیل در یک دانشگاه یا کالج معتبر و پرداخت هزینه هایی متناسب می توانید اقامت دائم خود را از طریق تحصیل در کانادا دریافت کنید. و از دیگر مزایای این دانشگاه ها این است که با وجود تحصیل در بهترین دانشگاه ها در یکی از بهترین کشور های دنیا می توانید در حین تحصیل کار کنید و مخارج خود را بهتر مدیریت کنید.

رشته های دانشگاهی در مقطع لیسانس در کانادا:

همان طور که در قسمت های قبل هم اشاره کردیم کانادا برای مقطع لیسانس بیش از 200 رشته ی مختلف را در بیش از 90 دانشگاه ارائه می دهد که شرایط پذیرش و طول مدت تحصیل و شهریه ی تحصیل با توجه به هر دانشگاه می تواند متفاوت باشد. با وجود چنین حجم بالایی از رشته های دانشگاهی˓ رشته های کامپیوتر˓ اقتصاد˓مهندسی˓ ادبیات˓ هنر˓ آموزش و پرورش˓ رسانه˓ مدیریت کسب و کار˓ بیوتکنولوژی˓ ارتباطات˓ زبان انگلیسی و علوم طبیعی از محبوب ترین و پر طرفدار ترین رشته هایی هستند که در دانشگاه های کشور کشور کانادا ارائه می شوند که افراد با توجه به علایقی که دارند می توانند یکی از این رشته ها را برای تحصیل انتخاب کنند و یا حتی می توانند با توجه به دانشگاه مورد نظر دو رشته را همزمان با هم بخوانند.

شرایط پذیرش دوره ی لیسانس کشور کانادا:

دانشگاه های مختلف کانادا در رشته های مختلف مکن است شرایط متفاوتی داشته باشند که شما برای اطلاع از شرایط پذیرش و اقدام به تحصیل یک سال قبل از شروع سال تحصیلی بین بازه ی سپتامبر تا مارس برای ثبت نام دوره ی لیسانس در کانادا اقدام کنید. دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس باید زبان را به خوبی بدانند زیرا در این کشور دو زبانه مردم یا به زبان انگلیسسی صحبت می کنند و یا به زبان فرانسوی. پس یادگیری زبان در اولویت قرار دارد. دومین نکته  تمکن مالی برای تحصیل و زندگی در این کشور است. شما باید به اندازه ی کافی پول با خود داشته باشید که در صورت نیاز به شرکت در کالج های زبان پیش از ورود به دانشگاه مشکلی نداشته باشید. علاوه بر این هزینه ی تحصیل در این کشور به طور میانگین بین 14000 دلار تا 18000 دلار است. پس بحث هزینه ها را حتما مدنظر قرار دهید.

لیسانس در کانادا

سخن آخر:

با توجه به مطالبی که در این مقاله به اطلاع شما رساندیم لازم است بگویم که اعداد و داده های موجود در این مطلب کاملا تقریبی و به صورت میانگین است تا شما دید بهتری نسبت به شرایط موجود در کانادا داشته باشید و هر شخص با توجه به دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب می کند و شهری که قصد دارد در آن ساکن شود˓ هزینه های متفاوتی را نیز باید بپردازد. برای اطلاع از دقیق ترین و به روز ترین شرایط اخذ پذیرش لیسانس در کانادا با شرکت مهاجرتی و اقامتی رابین هلدینگ تماس بگیرید تا مشاوران متخصص ما با شرایطی که دارید بهترین گزینه ها را در اختیار شما بگذارند.

منابع:

https://www.topuniversities.com/where-to-study/north-america/canada/graduate-study-canada-guide-international-students

مترجم: جواد محمدی