زبان کشور کانادا موضوع مقاله ی امروز ماست.کشور وسیع و زیبای کانادا به علت دارا بودن آب و هوا و طبیعت بکر˓ اماکانات و خدمات رفاهی فراوان و چند ملیتی بودن آن از دیرباز تا کنون افراد زیادی را ترغیب کرده که برای مهاجرت و تحصیل و یا حتی یک سفر توریستی چند روزه نام کانادا را در لیست مقصد های سفری خود حتما یادداشت کنند. اما به هر قصد و نیتی که بخواهید وارد کانادا شوید مسئله ی زبان قطعا یکی از مهم ترین دغدغه هایی است که با آن روبرو می شوید. احتمالا شما هم هنوز نمی دانید زبان کشور کانادا در اصل چه زبانی است. انگلیسی؟ فرانسوی؟ یا زبان های دیگر؟ ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات مهمی را راجع به زبان رسمی کشور کانادا و تاریخچه ی آن و همچنین کشور های فرانسوی زبان و انگلیسی زبان را به تفکیک برای شما شرح دهیم. پس با ما همراه باشید.

اطلاعات کلی درباره زبان کشور کانادا:

در تاریخچه ی کشور کانادا آمده است که پیش از سال 1950 زبان رسمی کشور کانادا زبان انگلیسی بوده است و مناصب مهم دولتی و کشور در دست قشر اکثریت جامعه یعنی انگلیسی زبان ها بوده است در حالی که اقلیت کانادا یعنی فرانسوی زبان هایی که معمولا هم در کبک ساکن بودند قشر ضعیف تری بودند و به آن ها اهمیتی داده نمی شد. تا این که فرانسوی زبان ها دست به اعتراض زده و با حرکتی تحت عنوان Quiet Revolution نا رضایتی خود را به این امر نشان دادند. پس از آن فرانسوی زبان ها نیز کم کم پیشرفت کرده و به طبقه ی افراد مهم جامعه پیوستند و قانونی در کشور تنظیم شد که طبق آن اقلیت فرانسوی زبان ها نیز به رسمیت شناخته شدند و حقوقی برابر با افراد انگلیسی زبان پیدا کردند و زبان رسمی کشور به فرانسوی و انگلیسی تبدیل شد.

آمار و ارقام درباره زبان کانادا:

در حال حاضر قریب به پنجاه درصد از جمعیت ساکن در کانادا را افراد انگلیسی زبانی تشکیل می دهند که هنوز هم زبان انگلیسی را اولین و تنها زبان رسمی کشور کانادا می دانند و تنها درصد کمی از کانادا را افرادی تشکیل می دهند که زبان فرانسوی را تنها زبان رسمی کشور کانادا می دانند که حدود نود درصد از آن ها نیز ساکن کبک هستند.جالب است بدانید که بیشتر افرادی که در کبک زندگی می کنند حتی زبان انگلیسی را نمی دانند و فقط به زبان فرانسوی صحبت می کنند به همین دلیل کبک را فرانسه ی کوچک نیز می نامند! با این حال دولت کانادا هر دو زبان را به رسمیت شناخته و حقوق مساوی برای آن ها قائل است. البته باید گفت که جمعیت اقلیت فرانسوی زبان کانادا فقط به کبک محدود نمی شوند بلکه عده ای از آن ها در مانیتوبا˓ عده ای در نیو برونزویک و عده ای نیز در انتاریو ساکن هستند.

نکته ای که گفتن آن در این جا جالب است این که زبان کشور کانادا در حال حاضر تنها به انگلیسی و فرانسوی محدود نمی شود و به علت حجم بالای افراد مهاجر به کانادا شما شاهد زبان های دیگری از جمله چینی˓ عربی˓ فارسی و فیلیپینی نیز هستید. بله جالب است اما واقعیت دارد که حدود 26 درصد از افراد ساکن در کانادا به زبان فارسی صحبت می کنند و به این معناست که اگر به کانادا سفر کنید ایرانیان زیادی را در آن جا خواهید دید و اگر بر حسب اتفاق فروشنده ای که از او خرید کردید یا فردی که با او همسایه هستید به زبان فارسی با شما صحبت کرد اصلا تعجب نکنید! پس اگر قصد مهاجرت به   کانادا را دارید باید به شما بگویم اصلا مسائلی چون احساس غربت و یا دوری از هموطنان شما را آزرده نخواهد کرد. کانادا مقصد خوبی برای شماست.

یادگیری زبان کانادا؛ این موضوع تا چه حد مهم است؟

با توجه به مواردی که گفته شد احتمالا تا به حال به ضرورت یادگیری زبان پی برده اید. پیشنهاد ما به شما این است که پیش از اقدام جهت اخذ هرگونه ویزا به کشور کانادا زبان را به خوبی یاد بگیرید و به آن مسلط باشید در غیر این صورت باید پس از ورود به کانادا در دوره های یادگیری زبان شرکت کنید. این دوره ها با توجه به نیاز شما می تواند متفاوت باشد و باید بدانید که نه تنها آموزشگاه های آزاد بلکه دانشگاه های کانادا نیز دوره هایی را برای آموزش زبان ترتیب داده اند. اگر برای پرداخت هزینه ها مشکلی نداشته باشید باید بگویم حتی ممکن است دو سال مشغول به یادگیری زبان باشید. تصور اشتباهی که معمولا افراد دارند این است که یادگیری زبان فقط مختص افرادی است که قصد اخذ ویزای تحصیلی کانادا را دارند در حالی که حتی برای یک سفر چند روزه به کانادا و رفع ساده ترین نیاز های خود به زبان نیاز دارید.

زبان کشور کانادا

اطلاعات موجود در این مقاله ممکن است در گذر زمان و یا شرایط مختلف تغییرات کوچکی داشته باشد از جمله در آمار و ارقام. پس اگر قصد سفر و یا مهاجرت به کشور کانادا را دارید با شرکت مهاجرتی و اقامتی رابین هولدینگ تماس بگیرید تا از توسط تیم تخصصی ما از جزئیات مربوط به زبان کانادا مطابق با آخرین نتایج به دست آمده آشنا شوید. همچنین مشاوران متخصص ما با توجه به تسلط زبان شما به انگلیسی یا فرانسوی بهترین مکان ها را برای زندگی به شما پیشنهاد می دهند و حتی اگر تمایل داشته باشید شما را راهنمایی می کنند که در چه نقاطی زندگی کنید که جمعیت ایرانیان مهاجر به این مناطق بیشتر باشد. پس لازم است که حتما به یکی از دو زبان کانادا یعنی فرانسوی و یا انگلیسی مسلط باشید.

منبع:

https://thecanadaguide.com/basics/language/

مترجم: جواد محمدی