سرمایه گذاری در ترکیه موضوع امروز مقاله ی ماست. ترکیه کشوری با رونق اقتصادی بالا‌، اقتصادی پویا و جاذب گردشگر است و سالانه پول زیادی از طریق مهاجرت و صنعت توریسم به بدنه ی اقتصاد این کشور تزریق می شود که خود دلیل محکمی بر سود بالای سرمایه گذاری در این کشور است.

به همین دلیل افراد زیادی بخصوص ایرانیان خواهان سرمایه گذاری ترکیه هستند و برای رسیدن به این مقصود گاهی حاضرند تمام دارایی خود را به وسوسه ی شرکت های تبلیغاتی دروغین از دست بدهند. این واقعیت که سرمایه گذاری ترکیه سود بالایی خواهد داشت قطعا انکار ناپذیر است و هر کسی به این امر واقف است اما چگونگی آن و روند انجام این کار بسیار مهم است که در نهایت به افزایش سرمایه منجر شود، نه از دست دادن سرمایه. اگر شما هم مایل به سرمایه گذاری کشور ترکیه هستید اما راه آن را نمی دانید در این مقاله با ما همراه باشید.

سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری کشور ترکیه بدون اقامت:

از سال ها پیش خرید زمین یکی از پر سود ترین سرمایه گذاری ها در ترکیه بوده و پس از آن خرید ملک و بورس و طلا. اما نکته ی مهم این است که این روش اقامتی باید طبق روال قانونی باشد، در غیر این صورت با شکست مواجه می شود. در میان شهر های ترکیه استانبول به دلیل وسعت شهر و جمعیت بالای افراد پتانسیل بیشتری برای سرمایه گذاری را دارد و می توان گفت در بخش خدماتی و تولیدی سود بالایی وجود دارد. در صورت ثبت شرکت در ترکیه و خدمات واردات و صادرات می توانید سود بالایی کسب کنید که البته شرط آن سنجش نیاز بازار است که بتوانید از رقبا پیشروی کنید.

یکی از رایج ترین نوع سرمایه گذاری در کشور ترکیه خرید و فروس پوشاک و این چنین اقلام است. در این روش که به اخذ اقامت منجر نمی شود، افراد با خرید از ترکیه و فروش در ایران سود بالایی به دست می آورند. بسیاری از خریداران از این طریق از مراکز عمده ی استانبول پوشاک تهیه می کنند و پس از ترخیص، در مراکز ایران به عرصه ی فروش می گذارند اما اخیرا خرید و فروش کالای ترک شکل دیگری به خود گرفته و فروشندگان ایرانی با اخذ نمایندگی از برندهای معتبر ترکیه اقدام به فروش محصولات آرایشی، بهداشتی و پوشاک می کنند.

اما اگر به دنبال این هستید که از طریق سرمایه گذاری در کشور ترکیه اقامت این کشور را به دست آورید باید اقداماتی را انجام دهید:

شما می توانید برای سرمایه گذاری کشور ترکیه از طریق سپرده گذاری نقدی، خرید ملک، تاسیس یک شرکت و یا خرید اوراق قرضه اقدام کنید. در ابتدا لازم است که در یکی از بانک های معتبر ترکیه یک حساب بانکی به نام سرمایه گذاری و یا خرید ملک افتتاح کنید. سپس برای اقامت خود باید درخواست مجوز بدهید. البته برای دریافت شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری نیازی نیست دائم و مستمر در ترکیه حضور داشته باشید. پس از آن که مجوز اقامت خود را در ترکیه دریافت کردید می توانید بلافاصله برای شهروندی ترکیه اقدام کنید و در مدت زمان انجام مصاحبه در طی فرایند درخواست به حضور فیزیکی شما نیازی نیست.

مزایای شهروندی از طریق سرمایه گذاری ترکیه:

از مزایای سرمایه گذاری ترکیه و اخذ شهروندی از این طریق، این است که فرد می تواند ویزای ده ساله ی آمریکا را دریافت کند. همچنین شهروندی ترکیه امکان استخدام فرد در شغل های دولتی را هم فراهم می کند. ایرانیان مقیم ترکیه با داشتن شهروندی این کشور از طریق سرمایه گذاری می توانند به راحتی ویزای شنگن را نیز دریافت کنند.

برخی از روش های سرمایه گذاری در ترکیه به شرح زیر است:

  • دریافت شهروندی از طریق ملک:

طبق قانون ترکیه، شما در صورتی که در این کشور اقدام به خرید ملک کرده و به مدت پنج سال بدون وقفه در آن سکونت داشته باشید به طوری که هر سال حداقل۱۸۵روز در آن ساکن باشید پس از پایان این پنج سال می توانید برای شهروندی و دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کنید.

  • خرید خانه از طریق وام بانکی:

در صورتی که قصد دارید از طریق اخذ وام بانکی اقدام به خرید خانه در ترکیه کنید ابتدا لازم است به چند نکته توجه داشته باشید. شما می توانید تا هفتاد و پنج درصد از هزینه ی خرید ملک خود را از بانک وام بگیرید ولی بانک تنها پس از کار های ثبت رسمی سند وام را به شما می دهد. بانک های ترکیه برای وام سود تعیین می کنند و لازم است که حتما قبل از دریافت وام از سود آن اطلاع کسب کنید. اما بهترین روش برای اعراد خارجی در ترکیه این است که برای دریافت وام در این کشور مشغول به کاری باشند و حتی با دریافت اقامت کاری در ترکیه هم می توانید برای خرید ملک در ترکیه وام بگیرید

  • از طریق ایجاد اشتغال:

افرادی که قصد سرمایه گذاری کشور ترکیه و اخذ اقامت این کشور را دارند می توانند با ایجاد اشتغال برای پنجاه نفر از شهروندان ترکیه سرمایه گذاری کنند. البته این اشتغال زایی باید به تائید وزارت خانواده، کار و امور اجتماعی ترکیه برسد.

  •  آورده ی نقدی:

یکی دیگر از راه های این روش اقامتی، مبلغ پانصد هزار دلار آمریکا آورده ی نقدی است و یا معادل این مبلغ به ارز های دیگر مثل یورو که برای راه اندازی یک تجارت در ترکیه است. شرط آن تائید توسط وزارت صنعت و فناوری ترکیه می باشد. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

مترجم: جواد محمدی

منابع:

https://www.justlanded.com/english/Turkey/Turkey-Guide/Money/Managing-your-finances

https://righthome.com.tr/en/blog-detail.php?id=1573568758