سرمایه گذاری در سوئد موضوع مقاله امروز ماست. سوئد، کشوری با نرخ پایین تورم و بیکاری، فرصت های فراوان شغلی و رفاه اجتماعی بالا˓ مقصد افرادی است که رویای زندگی در کشور های اروپایی را در سر دارند. جالب است بدانید سوئد در سال های اخیر به یکی از بهترین اقتصاد های غیر نفتی دنیا تبدیل شده است. یکی از روش هایی که این افراد غالبا برای مهاجرت و اخذ اقامت سوئد انتخاب می کنند سرمایه گذاری است. سرمایه گذاری در سوئد شرایط و قوانین خاص خود را دارد که باید حتما با آن ها آشنایی داشته باشید. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با سرمایه گذاری در سوئد و روش های آن آشنا کنیم.

باید بدانید که شرط اول برای سرمایه گذاری در این کشور صنعتی، داشتن سرمایه است. سرمایه ی شما باید به اندازه ای باشد که کسب و کار مورد نظر را راه اندازی کنید و هم این که بتوانید در این بازه ی زمانی، بدون حمایت دولت خود و خانواده را از منظر هزینه های زندگی تامین کنید. اگر به قصد زندگی بیش از نود روز در سوئد اقامت داشته باشید دولت برای شما کارت اقامت موقت را صادر می کند که بتوانید به وسیله ی آن در تمام کشور های عضو شنگن به راحتی رفت و آمد کنید ولی در این مدت از طرف دولت هیچ گونه کمک مالی به شما نخواهد شد.

نکات کلی درباره سرمایه گذاری در سوئد:

کاری که باید انجام دهید این است که از طریق خود اشتغالی یا کارآفرینی شغلی داشته باشید که از راه قانونی کسب درآمد کرده و مالیات خود را بپردازید. در صورتی که این کار را انجام دهید ثابت می کنید که بر اساس قوانین حسابداری شرکت ها شما توانایی تامین مالی خود و خانواده را داشته و مجوز راه انداری تجارت را دارید. فراموش نکنید که شما حتما باید به مدت چهار سال در سوئد ساکن باشید تا اقامت خود را از حالت موقت به دائم تبدیل کنید و گذرنامه ی سوئدی خود را دریافت کنید.

بر خلاف آنچه که به نظر می رسد، اگر نگاه عمیق تری به قضیه داشته باشیم سرمایه گذاری در سوئد به دلیل دستمزد زیاد، اقلیم آب و هوای سرد و نیز مالیات بر درآمد در مقایسه با کشور هایی مثل فرانسه یا ایتالیا گزینه ی چندان مناسبی نیست اما به خاطر زیرساخت های قوی و قوانین پایداری که برای رونق تجارت مقرر کرده می توان با هزینه های مقرون به صرفه زندگی خوبی را در این کشور ساخت.

نکته ی قابل توجه در اقتصاد سوئد این است که اگر توجه کنیم کمتر شاهد افراد تکدی گر در سطح شهر ها هستیم که خود بهره مندی افراد از یک سطح مساوی خدمات را نشان می دهد. حتی افراد پناهنده نیز در مدتی که پرونده شان در حال بررسی است ماهانه چند هزار کرون حقوق دریافت می کنند. نکته ی دیگری که در مورد انتخاب شغل می تواند به شما کمک کند علاقه ی سوئدی ها به محیط زیست است، بنابراین دولت از هر شغلی که در این حیطه کار کند بسیار حمایت می کند.

 

چرا در سوئد سرمایه گذاری کنیم؟

همان طور که گفتیم سوئد برای سرمایه گذاران بهترین گزینه ی موجود در اروپا نیست اما به دلیل نظام مالیاتی پایدار و قوانین منظمی که دارد معمولا فساد مالیاتی کم تر در آن به چشم میخورد. شما در هر زمینه ای که سرمایه گذاری کنید در سال های اولیه ی کار از پرداخت مالیات معاف هستید که مزیت بسیار بزرگی محسوب می شود. همچنین صادرات در این کشور شرایط بسیار مطلوبی دارد و تولید کنندگان بسیاری از کالا های خود را به سر تا سر جهان صادر می کنند. همچنین در سوئد خبری از تشریفات تجاری اضافی و کاغذ بازی نیست.

و روش های سرمایه گذاری را دریافت مجوز ساده است و در نهایت سرعت بالای اینترنت امور اداری آسان تر کرده و رضایت عمومی را افزایش داده است. این عوامل از فاکتورهای مهم برای جذب سرمایه گذاری در این کشور است

روند سرمایه گذاری در سوئد:

روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در این کشور وجود دارد. شما می توانید در جهت ارائه ی خدمات یا تولید محصولات تجارت جدیدی را راه اندازی کرده و یا در تجارتی موفق و پر سود در این کشور شریک شوید. البته شرط این شراکت این است که شراکت شما بیش از پنجاه درصد باشد تا حضوری فعال داشته باشید. ثبت شرکت یکی از راه های سرمایه گذاری در این کشور است اما تنها راه کافی برای اقامت دائم نیست. البته در صورتی که فروشگاه یا شرکت در سوئد وجود داشته باشد که پنجاه و یک درصد از سهامش را به نام شما بزند تازه یکی از فاکتور های لازم در اداره ی مهاجرت برای اقامت دائم را دارید.

همچنین باید بتوانید در تجارتی که بیشترین سهام آن را خریداری کرده اید حضوری فعال داشته و در تصمیم گیری ها نقش مدیریت شما کاملا احساس شود زیرا افرادی هستند که با وجود داشتن سهم زیادی از شرکت، نقش پر رنگی در اداره ی امور ندارد و این اصلا برای اداره ی مهاجرت قانع کننده نیست. در خرید چنین تجارت هایی باید توجه داشته باشید که این بیزینس بدهی مالیاتی نداشته باشد، از راهی مشخص فعالیت کند و همچنین فعالیت غیر مجاز و ممنوع نداشته باشد. یعنی فعالیت هایی که در سوئد ممنوع است. و این که بیزینس مورد نظر باید برای تمام کار هایی که انجام می دهد مجوز دولتی داشته باشد و پرونده و کد مالیاتی آن قابل استعلام باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

مترجم: جواد محمدی

منابع:

https://www.thebalance.com/a-guide-to-investing-in-sweden-1979031

https://www.quora.com/What-are-the-best-investment-options-in-Sweden