برای اطلاع از اینکه شنگن چیست و به چه مدارکی برای دریافت آن نیاز است با ما همراه شوید.

شنگن چیست ؟

شنگن به پاسپورت مناطق ازاد اروپا گفته می شود که اکثر کشورهای اروپا را پوشش می دهد . شنگن بزرگترین منطه آزاد سفر در دنیاست که ، 26 کشور جزو این منطقه میباشد که قانون کنترل گذرنامه در بدو ورود برای شهروندان این منطقه حذف شده است. افراد با داشتن ویزای شنگن به راحتی می توانند در این مناطق به راحتی حضور پیدا کرده و سفر کنند. به لطف ویزای شنگن می توانید به راحتی در این کشورها اقامت کنید  از امکانات ابن کشور نهایت استفاه را ببرید.

شنگن

از این کشورها می توان به استرالیا ، بلژیک ،جمهوری چک ، دانمارک ،استونی ، فنلاند ، فرانسه ، آلمان ، یونان ، مجارستان ، ایسلند ، ایتالیا ، لتونی ، لیختن اشتاین ، لیتوانی ، لوکزامبورگ ، مالت ، هلند ، نروژ ، لهستان ، پرتغال ، اسلواکی ، اسلوانی ، اسپانیا ،سوئد و سوئیس اشاره کرد .

حوزه شنگن شامل 22 کشور عضو اتحادیه اروپا و 4 کشور غیر عضو که ایسلند ، لیختن اشتاین ، نروژ و سوئیس را شامل می شوند. .شما با ارائه مدارک محرز اعم از ویزای شینگن ، نشان می دهید که مجوز ورود به منطقه شنگن و سفر در این منطقه را دارید.

منطقه شنگن

ویزای شنگن چیست

 ویزای شنگن یک ویزای موقت است که به افراد اجازه میدهد به هر کجای منطقه شنگن سفر کنند و درآنجا به مدت 90 روز ؛ چه برای سیاحت و چه به منظور کسب و کار اقامت داشته باشند.ویزای شنگن رایج ترین ویزا برای اروپاست. با داشتن ویزای شنگن به راحتی می توانند به کشورهای عضو این منطقه سفر کنند.

از قابلیت های این ویزا این است که دارندگان میتوانند ورود ، سفر رایگان و جابه جایی از کشوری به کشور دیگر در منطقه شنگن را تجربه کنند. همچنین در منظقه شنگن هیچ سر حد و کنترل مرزی وجود ندارد یعنی در حوزه شنگن حرکت و مبادله هر نوع کالا ، اطلاعات ، پول و افراد بشرط قانونی بودن این اقدامات، جایز و بدون رسیدگی های گمرکی میباشد .

ویزای شنگن چیست

گرچه اگر شما برای تحصیل ، کسب و کار یا زندگی بیشتر از 90 روز در هر یک از کشور های شنگن را جز برنامه های خود دارید باید ویزای ملی کشور های اروپایی را درخواست کنید و درخواست اقامت کوتاه مدت به این مناطق را داشته باشید.

 مدارک سفر و قوانین ورود اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا :

اگر شما فاقد ملیت کشورهای اتحادیه اروپا هستید برای مجاز شدن و وارد کشور مقصد شدن باید چندین مدارک متعدد را به مرز ورود به آن کشور ارائه دهید .

 مدارک سفر و قوانین ورود اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا

مدارک مورد نیاز برای ورود به منطقه شنگن عبارتند از :

  گذرنامه معتبر 

 صادر شده طی ۱۰ سال پیشین باشد و حداقل اعتبار 2 تا 3 ماه بعد از روزی که شما قصد ترک کردن کشور اتحادیه اروپا را دارید را داشته باشد .

مدارک مورد نیاز برای ورود به منطقه شنگن

 ویزای شنگن چیست

همچنین مقامات مرزی ممکن است از شما درخواست اطلاعات و مدارک بیشتری از قبیل گواهی تطابق مدارک ، بلیط رفت و برگشت سفر شما ، مقصود شما از ورود به این کشور ، بیمه نامه سفر ، دعوتنامه و …

لطفا از وجود مهر ورود در گذرنامه خود اطمینان حاصل کنید چرا که بدون آن مهر ممکن است به عنوان مجرم شناخته شده و بازداشت شوید که تبعات زیادی به دنبال خواهد داشت .

اقامت کوتاه مدت

 انواع ویزای شنگن موقت 

اگر قصد سفر به یک یا چند کشور اروپایی با دلایل زیر را دارید :

  1. کسب و کار و تجارت
  2. ملاقات اقوام ودوستان
  3. تعطیلات و گردشگری
  4. مسابقات فرهنگی و ورزشی
  5. حمل و نقل هوایی یا حمل و نقل دریایی
  6. ملاقات های رسمی
  7. دلایل پزشکی
  8. مطالعات کوتاه مدت و یا تحقیقات

بر اساس نوع و دلیل سفر شما به کشورهای حوزه ی شنگن، کنسول گری آن کشور می تواند ویزای تکی، مضاعف و یا چند گانه را در اختیار شما قرار دهد.

کشورهای حوزه ی شنگن

مدت اعتبار ویزای تکی شما بسته به تعداد روزهای اقامت شما در منطقه شنگن بر روی ویزا درج شده است و تصمیمات نهایی برای مدت اعتبار توسط اداره کنسولگری منطقه شنگن گرفته میشود .

اگر شما باید به صورت مکرر به این منطقه سفر کنید ، ممکن است درخواست اخذ ویزای اتحادیه اروپا را بدهید اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که حتی با وجود ویزای اتحادیه اروپا ، شما نمیتوانید بیشتر از 90 روز در منطقه شنگن اقامت داشته باشید .

بنابراین برای درخواست ویزای شنگن به منظور سفر در اروپا ، شما در گام اول باید منظور و هدف خود از سفر به این منظقه را مشخص کنید پس از آن میتوانید به برنامه ریزی برای سفر خود ، تعین مدت اقامت در آن منطقه ، تصمیم گیری و به انتخاب کشور یا کشورهایی که قصد سفر و خروج از آن دارید را بپردازید .

پس از بررسی کامل درباره ی چگونگی روند تکمیل شرایط برای اخذ ویزا ، میتوانید پروسه درخواست و اخذ ویزا را در یکی از اداره های کنسولگری منطقه شنگن که موجود در کشور خودتان میباشد را شروع کنید .

ویزای اتحادیه اروپا

 هزینه اخذ ویزای شنگن

هزینه دریافت ویزای شینگن برای هر نفر فرد (بزرگسال) 60 دلار میباشد . البته بر اساس سن متقاضی ، ملیت و فاکتورهای متعدد دیگر ، ممکن است قیمت ویزا بالاتر ، پایینتر و یا حتی به صورت رایگان اخذ گردد.

برای اطلاع بیشتر درباره مقادیر پرداختی مطابق شرایط شما ، میتوانید لیست قیمت ویزا را بررسی کنید و نسبت به پرداخت هزینه ی ویزای خود اطلاعات کافی را به دست آورید. موسسه حقوقی بین المللی رابیت شما را می تواند در این زمینه یاری کند.

منبع: ویزا شنگن