پناهندگی در سوئد موضوع مقاله ی امروز ماست. پناهندگی یکی از گزینه هایی است که افراد ممکن است برای مهاجرت به یک کشور دیگر انتخاب کنند. ممکن است شما هم برای ورود به کشور سوئد تا به حال به این موضوع فکر کرده باشید اما نمی دانید شرایط آن به چه صورت است. آیا کشور سوئد پناهجویان را می پذیرد؟ آیا مهاجرت از این طریق اقدامی قانونی است؟ برای پاسخ به چنین سوالاتی ابتدا لازم است راجع به سوئد اطلاعاتی داشته باشید. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل شما را با روند کار آشنا کنیم. کشور سوئد در شمال اروپا واقع شده و از کشور های اسکاندیناوی می باشد. پایتخت این کشور استکهلم است که از شهر های بزرگ آن نیز محسوب می شود. جالب است بدانید حدود سی درصد از جمعیت کشور سوئد را افرادی تشکیل داده اند که در این کشور متولد نشده و به عبارتی خارجی محسوب می شوند.

این افراد راه های مختلفی برای ورود به سوئد دارند اما با توجه به این که کشور سوئد به تازگی شرایط سخت تری را برای مهاجرت مقرر کرده ممکن است افرادی به خیال این که پناهندگی راه ساده تری است به این سمت و سو روی آورند و حتی با جعل مدارک سعی بر این دارند که پناهنده جلوه کنند اما واقعیت این است که پناهنده شدن هم آنچنان راحت تر از سایر گزینه ها نیست. چه بسا جعل مدارک و وانمود دروغین به پناهنده بودن خطراتی را نیز برای شما در پی داشته باشد. در اصل پناهنده شخصی است که در کشور خود به دلایل سیاسی، فرهنگی و یا جنسی مورد آزار و اذیت قرار می گیرد و جان خود و افراد خانواده اش در خطر است. مثل زمانی که در کشوری جنگ زده، افراد از ترس جان خود اقدام به پناهندگی کنند و یا این که به دلیل تغییر دین در کشور خود محکوم به مرگ و مجازات می شوند.

انواع پناهندگی در سوئد:

اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اگر تقاضای پناهندگی تان ریجکت شود تا ده سال اجازه ی ورود به اتحادیه ی اروپا را نخواهید داشت. اما موضوع به همین جا ختم نمی شود و امروزه متاسفانه با سیر صعودی مهاجرانی روبرو هستیم که با قصد پناهندگی از راه های غیر قانونی اقدام می کنند و در این راه جان خود را از دست داده یا در دریا غرق می شوند. اگر باز هم با وجود تمام این مسائل قصد پناهندگی سوئد را دارید باید از طریق قانونی اقدام کنید و بدانید که شرایطی برای آن مقرر شده است. در قوانین پناهندگی سوئد سه دسته افراد می توانند تقاضای خود را ارسال کنند:

  1. پناهندگان سیاسی

افراد ممکن است در کشور خود به دلیل طرفدار یک حزب یا فرقه ی خاص بودن، جانشان در خطر باشد یا مورد شکنجه و آزار قرار بگیرند که در این صورت می توانند برای پناهندگی اقدام کنند.

  1. پناهندگان مذهبی

همان طور که گفتیم در برخی از کشور ها افراد اجازه ندارند دین خود را تغییر دهند و مجازات آن مساوی با مرگ است و چنین اشخاصی ممکن است به پناهندگی فکر کنند.

  1. پناهندگان اجتماعی:

درصد افرادی که پناهنده ی اجتماعی می شوند معمولا از سایر موارد بیشتر است و شامل افرادی است که به دلایل جنگ و قحطی و فقر در کشور خود تنها به دنبال یک مکان آرام برای زندگی هستند و اقدام به پناهندگی می کنند.

اما مراحل پناهندگی در سوئد چگونه است؟ چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

افرادی که به سوئد وارد شده و قصد تقاضای پناهندگی را دارند باید مشخصات خود را طی درخواستی در اداره ی پلیس ثبت نام کنند. انگشت نگاری و ثبت نام در اداره ی پلیس انجام می شود و فرد به کمپ های پناهندگان منتقل می شود. ممکن است شخص پناهنده در کشور سوئد خانواده یا خویشاوندی داشته باشد که در این صورت می توانند با پرداخت هزینه ی خود و پذیرش مسئولیت با این افراد زندگی کنند. دولت زمانی را برای تشکیل دادگاه این افراد در اداره ی مهاجرت معین می کند و در زمان مقرر شخص باید در دادگاه اداره ی مهاجرت از پرونده ی خود دفاع کرده و با ارائه ی دلایلی قانع کننده برای فرار از کشورش، قاضی را قانع کند. در صورتی که با درخواست پناهندگی شما موافقت شود کارت اقامت سوئد برای شما صادر می شود. و در صورتی که تقاضای پناهدگی شما از سوی دولت رد بشود می توانید به نتیجه ی دادگاه اعتراض کرده و تقاضای بررسی مجدد داشته باشید ولی باید به کشور خودتان بازگردید. کارت اقامت افراد پناهنده با نام پاسپورت خاکستری نیز خوانده می شود.

در هر صورت پناهندگی یکی از راه های مهاجرت به سوئد است اما اصلا پیشنهاد نمی شود. شما می توانید برای ورود به سوئد راه های دیگری مثل مهاجرت از طریق تحصیل، ازدواج یا تولد را انتخاب کنید تا از خطرات جانی و احتمالی پناهندگی در امان باشید. و این نکته را به خاطر داشته باشید که پناهندگی شما باید با ارائه ی دلایل محکم و مستند همراه باشد و ثابت کنید که در کشور خود با خطر مرگ مواجه هستید. در این مقاله پناهندگی و شرایط آن را برای شما توضیح دادیم، در صورت هر گونه سوال یا ابهام با ما تماس بگیرید. و باز هم یادآوری می کنیم که پناهندگی تنها روش ورود به سوئد نیست! ما بهترین ها را پیش روی شما می گذاریم و با هر شرایطی که داشته باشید مهاجرت به سوئد را برای شما آسان می کنیم.

منبع:

https://www.migrationsverket.se/English/Private-individuals/Protection-and-asylum-in-Sweden/Applying-for-asylum/Asylum-regulations.html

مترجم: جواد محمدی