پذیرش اقامت در نروژ را در این مقاله مطالعه کنید. همان طور که در سایر مطالب سایت ما خوانده اید برای ثبت درخواست اقامت نروژ شرایطی وجود دارد که باید بر اساس ملیت خود موظف به آنجام آن ها هستید. این شرایط به دو بخش عمده تقسیم می شود:

  • قوانین مربوط به ملیت های اروپا و منطقه اقتصادی اروپا
  • قوانین مربوط به کشور هایی غیر از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا

در این مقاله قصد داریم شرایط اخذ اقامت در کشور های غیر از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا را به طور جامع برای شما شرح دهیم.

ملیت هایی که عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا نیستند می توانند از طریق روش های مختلفی به اقامت نروژ دست یابند. از جمله زمانی که عضوی از خانواده شان بصورت قانونی ساکن نروژ باشد. همین طور پناهندگی سیاسی و یا پذیرش های خاصی که به اشخاصی داده می شود که به کشور مقصد سفر کرده و تعهد می کنند در قبال انجام خدماتی چون پرستاری و کمک به یک خانواده ی نروژی˓ سر پناه و غذا و جای خواب داشته باشند(au pairs). با ما همراه باشید.

پذیرش اقامت در نروژ از طریق مهاجرت شغلی:

قوانین مربوط به مهاجرت کاری به نروژ در دسته بندی های کوچک تری قرار می گیرد: کارمندان ماهر و متخصص˓ کارمندان فصلی˓ افراد جویای کار و همچنین اقامت های فرهنگی˓ سازمانی و سیاسی. ما به بررسی سه مورد اول می پردازیم. اگر شما تحصیلات عالیه را به پایان رسانده و یا دوره های اموزشی شغلی را گذرانده اید می توانید به عنوان یک کارمند متخصص و مهارت یافته برای پذیرش اقامت خود در نروژ درخواست دهید. توجه کنید که باید قبلا یک پیشنهاد کاری دریافت کرده و یا خود اشتغال باشید. راه های زیادی وجود دارد که می توانید اثبات کنید سطح قابل توجهی از مهارت شغلی را دارید. شما باید از قبل یک پیشنهاد شغلی نیز داشته باشید تا برای اقامت از طریق مهاجرت شغلی کسب مهارت کنید. این پیشنهاد شغلی یک سری الزامات دارد از جمله این که باید تمام وقت باشد˓ باید مستلزم توانایی هایی باشد که شما در آن ها مهارت دارید و شرایط کاری و پرداختی آن بر اساس استاندارد های نروژ باشد. به علاوه˓ مجوز باید از طرف مقامات مربوطه ( به عنوان مثال برای خدمات درمانی) برای شما صادر شود تا برای اقامت مهاجرت شغلی˓ کسب مهارت کنید.

پذیرش اقامت در نروژ بر اساس شرایط فرد بین یک تا سه سال زمان می برد و اگر قصد دارید پس از مدت زمان اولیه در نروژ اقامت داشته باشید باید پذیرش را تجدید کنید. پس از گذشت سه سال اقامت قانونی در نروژ می توانید برای اقامت دائم درخواست بدهید.

شما می توانید پیش از ورود به نروژ درخواست اقامت خود را انجام دهید که این کار توسط پورتال تقاضا نامه ی UDI انجام می شود و پس از ورود به پورتال˓ فرم تقاضا نامه را پر می کنید.

اگر هم در نروژ هستید می توانید از طریق پورتال˓ خودتان با مقامات مربوط یک قرار ملاقات تنظیم کنید. قبل از تحویل تقاضانامه اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک لازم مربوط به هویتتان˓ مهارت و تخصص ها و پیشنهادات شغلی را به همراه دارید.

به این نکته توجه داشته باشید که مبلغ 6300 کرونر(677 دلار) برای تقاضای اقامت و تجدید پذیرش لازم است.

 

کارمندان فصلی:

کارمندان فصلی آن دسته ازافراد تلقی می شوند که شغل آن ها تنها در زمان خاصی از سال انجام می شود و یا برای افرادی که به صورت تمام وقت کار می کنند در زمان تعطیلات جانشین آن ها می شوند. پیش از آن که برای پذیرش اقامت به عنوان یک کارمند فصلی درخواست دهید باید شاغل باشید و هزینه ی تقاضای کار نیز همانند هزینه ی مربوط به کارمندان متخصص است. ( قسمت بالا را بخوانید)

همانند کارمندان متخصص˓ شما نیز باید از قبل یک پیشنهاد شغلی داشته باشید و هزینه و شرایط شغلی باید بر طبق استاندارد های موجود در نروژ باشد. شما می توانید بیش از یک کارفرما داشته باشید اما باید از طرف هر کدام از آن ها یک پیشنهاد شغلی مشخص داشته باشید. شما ظرف مدت شش ماه می توانید پذیرش شغل فصلی خود در نروژ را دریافت کنید اما نمی توانید در بازه ی یک ساله بیش از شش ماه به عنوان کارمند فصلی در نروژ اقامت داشته باشید. اگر قصد بازگشت دارید باید مجددا درخواست دهید. بر خلاف سایر انواع اقامت˓ حق آوردن فرزندان خود را ندارید.

یک نکته ی مهم دیگر در رابطه با کارمندان فصلی وجود دارد و این است که در بعضی موارد به شرط آن که به مدت سه ماه یا کمتر در نروژ کار کنید به شرط داشتن شغل آزاد برای این مدت به پذیرش اقامت نیازی ندارید. شغل هایی مثل محققان˓ مدرسان˓ مسافران تجاری˓ واعظان مذهبی˓ پزشکان˓ ورزشکاران˓ خبرنگاران و عکاسان و راهنمای سفر.

شما می توانید پیش از ورود به نروژ درخواست اقامت خود را انجام دهید که این کار توسط پورتال تقاضا نامه ی UDI انجام می شود و پس از ورود به پورتال˓ فرم تقاضا نامه را پر می کنید. اگر هم در نروژ هستید می توانید از طریق پورتال˓ خودتان با مقامات مربوط یک قرار ملاقات تنظیم کنید.

 

پذیرش اقامت در نروژ از طریق پذیرش تحصیلی:

پذیرش تحصیلی و از جمله تجدید پذیرش مشروط به هزینه ی تقاضای کار 4900  کرونر (526 دلار) است. معمولا شما باید بتوانید ثابت کنید که در مدت زمان تحصیل˓ پول کافی برای اقامت در نروژ را دارید. و دانشگاه˓ کالج یا دیگر موسسه های آموزشی باید توسط NOKUT ( آژانس تائید کیفیت آموزشی نروژ) تائید شود.

پذیرش تحصیلی که به دانشجویان اعطا می شود حق کار کردن تا سقف 20 ساعت در هفته را نیز به آن ها می دهد.برای اطلاعات و جزئیات بیشتر از روند درخواست پذیرش با ما تماس بگیرید. ما متناسب با حرفه ی شغلی و یا شرایط تحصیلی که دارید بهترین ها را به شما پیشنهاد می دهیم.

منبع:

https://www.google.com/amp/s/www.thelocal.no/20200220/how-to-apply-for-a-norwegian-residency-permit-norway/amp

مترجم: جواد محمدی