کار در ترکیه موضوع مقاله ی امروز است. ترکیه کشوری بزرگ با مردمی خونگرم و صمیمی است که همواره پذیرای افراد مهاجر از سراسر دنیا بوده اند. اما قطعا یکی از مهم ترین دغدغه ی این افراد برای زندگی˓ پیدا کردن شغل مناسب برای امرار معاش است. بر خلاف آنچه که ممکن است به نظر برسد پیدا کردن شغل در ترکیه برای مهاجران ممکن است کار آسانی نباشد. مخصوصا اگر از شرایط کار در ترکیه و قوانین مربوط به آن آگاهی لازم را نداشته باشید. به یاد داشته باشید که اولین فاکتور برای پیدا کردن یک شغل مناسب داشتن مهارت و توانایی و دومین فاکتور آن که ممکن است بسیاری از افراد به آن توجه نکنند مهارت های ارتباطی است. در ترکیه نیز اوضاع به همین صورت است. اگر شما هم قصد مهاجرت به ترکیه را دارید ولی اطلاعات کافی از شرایط شغلی آن را ندارید ما به شما کمک می کنیم. شرکت مهاجرتی و اقامتی رابین هلدینگ با سابقه ای درخشان در روند مهاجرت همواره در کنار شماست. در این مقاله چند شغل رایج در ترکیه که احتمال استخدام مهاجران را بالا می برد به شما معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

تدریس زبان های غیر بومی یکی از شاخه های مناسب کار در ترکیه:

بله درست است. شما می توانید در ترکیه با تدریس زبان های غیر از زبان ترکی کسب و کار خوبی راه بیاندازید. اگر تسلط کافی بر یک زبان خاص دارید اعتماد به نفس آن را داشته باشید که با شروع از کلاس های کوچک و گروهی کم کم به آموزشگاه ها راه یافته و شروع کنید به تدریس زبان. البته باید گفت زبان فارسی آنچنان طرفداری ندارد که بتوانید در ترکیه برای یادگیری آن کلاس برگزار کنید اما زبان هایی مثل انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی و حتی عربی قطعا طرفداران زیادی خواهد داشت. اما نکته ای که در این جا ممکن است کمتر کسی به آن توجه کند تسلط به زبان ترکی استانبولی است. شما برای برقراری ارتباط با موسسه ها، شاگردان و مردم در درجه ی اول باید زبان ترکی را به خوبی یاد گرفته باشید وگرنه نمی توانید برای جذب آن ها به کلاس ارتباط خوب و سازنده ای برقرار کنید.

ترجمه و ویرایش:

در صورتی که زبان ترکی استانبولی و دستور این زبان را به خوبی می دانید، فرصت مناسبی فراهم است تا برای کار در انتشارات و خانه های روزنامه ی ترکیه شروع به فعالیت کنید. در صورتی که در ترجمه ی متون مهارت یا تجربه دارید نیز می توانید به صورت پاره وقت و یا حتی تمام وقت روی پروژه های مختلف کار کنید و درآمد خوبی هم کسب کنید.

پرستاری از کودکان:

اگر در ایجاد ارتباط با کودکان توانایی لازم را دارید پرستاری از آن ها می تواند یکی از شیرین ترین شغل ها باشد. در ترکیه رایج است که خانواده هایی با سطح بالای درآمد معمولا برای پرورش کودکان پرستار استخدام می کنند که از مزایای آن تامین غذای روزانه تان است. البته از شروط مهم کار در این زمینه این است که در ابتدا زبان ترکی استانبولی را به خوبی فرا گرفته باشید زیرا شما باید بتوانید به راحتی با والدین کودک ارتباط برقرار کنید و اولین کلمات را با کودک کار کنید. دومین عاملی که در این زمینه می تواند به شما کمک کند این است که بتوانید ارتباط خوب و سازنده ای با کودکان داشته باشید و گریه و بهانه گیری آن ها شما را خسته نکند. اگر مایل باشید که در این حیطه کار کنید و عملکرد بهتری داشته باشید پیشنهاد می کنیم کمی متفاوت تر عمل کنید! چگونه؟ بسیار ساده است. کافیست با یک زبان  دیگر غیر از ترکی استانبولی آشنایی داشته باشید. بسیاری از والدین در ترکیه ترجیح می دهند پرستاری را برای کودکان استخدام کنند که علاوه بر یادگیری زبان اول، زبان دوم را هم به کودکان آموزش دهد مثل زبان انگلیسی یا زبان آلمانی.

خدمات رسانی به مشتری ها:

شرکت های زیادی در ترکیه وجود دارند که برای افزایش فروش و مبادلات خود ترجیح می دهند با شرکت ها و افراد خارجی ارتباط داشته باشند. پس اگر در زبان انگلیسی مهارت داشته باشید می توانید در این شغل به خوبی عمل کنید. در واقع شما باید با پاسخگویی به مکالمات و تنظیم قرارداد ها کار خود را پیش ببرید. البته این شغل نیازمند توانایی بالایی در برقراری ارتباط است و افرادی که در این حیطه کار می کنند باید شخصیتی اجتماعی داشته باشند تا بتوانند به خوبی نیازمندی های شرکت را با ارباب رجوع در میان گذاشته و پل ارتباطی بین شرکت ها را محکم کنند.

سایت های کاریابی:

یکی دیگر از فرصت های شغلی در ترکیه که مهاجران می توانند از آن استفاده کنند سایت های کاریابی است که تنوع زیادی از شغل ها را در مقابل دیدگان فرد می گذارند. به این منظور کافیست در گوگل عبارت farsca bilen eleman را جستجو کنید. قطعا در ترکیه نیز سایت هایی زیادی وجود دارند که می توانید برای پیدا کردن شغل مورد نظر به آن ها مراجعه کنید. سایت های مورد نظر را می توانید در این قسمت مشاهده کنید:

www.kariyer.net

www.sahibinden.com

www.careerjet.com.tr

https://tr.indeed.com

www.secretcv.com

www.iskur.gov.tr

سخن آخر:

در این مقاله فرصت های شغلی مناسب برای افراد مهاجر به ترکیه را برای شما شرح دادیم. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به هر کدام از موارد فوق با ما تماس بگیرید تا مشاوران و وکلای متخصص ما در زمینه ی مهاجرت شما را راهنمایی کنند. موسسه ی مهاجرتی و اقامتی رابین هلدینگ با کادر متخصص مشاوران شما را در زمینه ی مهاجرت همراهی می کنند. با ما تماس بگیرید.

منبع:

https://www.google.com/amp/s/www.propertyturkey.com/blog-turkey/working-in-turkey-as-an-expat%3ftype=amp

مترجم: جواد محمدی